Diarré
Diarré och lös avföring kan bero på en tillfällig störning i bakteriefloran och det kan behövas tillskott i form av probiotika, prebiotika och andra ämnen som tillför tarmen den hjälp som behövs för att komma i balans igen. Det förekommer även en neurogen form av sk rinndiarré. Den neurogena formen är svår att bemästra men som regel relativt ofarligt för hästen.
Hästen är en grovtarmsjäsare och är känslig för bakteriell feljäsning i grovtarmen som tex socker, bakterier mm kan orsaka.
Giftiga ämnen kan bildas och återresorption av vatten från grovtarmen kan störas. Även andra faktorer kan störa återresorptionen av vatten och ge lös avföring / diarré.
Tarmslemhinnan kan även den bli irriterad och då kan kanske ett tarmreglerande medel som innehåller lera mildra symptomen.
Tarmstörningar hos häst kan även bero på andra orsaker. Rådgör alltid med veterinär om du behöver hjälp antingen via rådfrågning eller undersökning av din hästs tarmstörningar.
« Tillbaka
