Startsidan



Pre narkos-check inför bokad tandvård eller operation

Inför narkos vid tandvårdsbehandling eller operation av seniorhundar (7 år eller äldre) är vi måna om att narkosen skall bli så säker och trygg för din hund som möjligt. Vi önskar träffa din hund för att undersöka hundens allmäntillstånd, avlyssna hjärta och lungor samt analysera ett blodprov där vi kontrollerar lever, njure, tecken på kronisk infektion och blodsocker.

Din hund kan vara pigg och alert även om det finns tidiga försämringar av funktionen på de inre organen. Har du ett blodprov som inte är mer än 2 månader gammalt från vår eller annan klinik fungerar det finfint som underlag att bifoga vid pre narkos-checken.

Vi har i stort sett självkostnadspris för senior-narkos kontrollen så att du som ägare förhoppningsvis ser det som en förmån och att du som ägare och vi som skall vårda ditt djur skall kunna vara bättre förberedda inför narkosen på din seniorhund.



« Tillbaka